Rozpoczęła się kolejna edycja Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy znowu mogą zadecydować o przeznaczeniu trzech milionów złotych. Swoje pomysły może zgłosić każdy pilanin, Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia br.
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych przez ul. Dzieci Polskich przy SP5 i Parku Miejskim
numer
80
kategoria
Zadania osiedlowe, Osiedle Śródmieście
Krótki opis projektu
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach przez ul. Dzieci Polskich i przez ul. Kujawską poprzez ich doświetlenie i zmianę zagospodarowania ich otoczenia. Przechodzący piesi będą bardziej widoczni, co pozwoli na odpowiednią, wcześniejszą reakcję kierujących. Przebudowa ma również na celu ułatwienie poruszania się osobom z niepełnosprawnościami.
Szczegółowy opis projektu
Projekt obejmuje: - doświetlenie obu przejść dla pieszych latarniami z oprawami LED (2 latarnie na przejściu przez ul. Dzieci Polskich i jedna latarnia na ul. Kujawskiej); - wprowadzenie lokalnego ograniczenia prędkości do 30 km/h przed przejściem przez ul. Dzieci Polskich; - montaż dwóch wyświetlaczy prędkości mierzących radarowo prędkość dojeżdżających do przejścia i oprócz wyświetlania wartości prędkości (na zielono jeśli jest dopuszczalna, na czerwono jeśli jest przekroczona) wyświetlają "dziękuję" jeśli prędkość jest dopuszczalna lub "zwolnij!" jeżeli dopuszczalna prędkość jest przekroczona; - instalację płytek ostrzegawczych dla osób niewidomych i niedowidzących (żółte płytki chodnikowe z wypukłościami punktowymi); - likwidację barierek U-12a, które utrudniają dostęp do przejścia osobom z niepełnosprawnościami. Beneficjentami projektu będą przede wszystkim uczniowie i pracownicy SP5, ale również każda inna przechodząca tamtędy osoba.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Przejście stanowi połączenie dwóch ważnych obiektów generujących ruch pieszy jakimi są szkoła oraz park miejski. Doświetlenie przejść poprawi bezpieczeństwo w warunkach nocnych, a w kontekście szkoły chodzi o powroty ze szkoły zimowymi popołudniami. Zamontowanie wyświetlaczy prędkości może pomóc zredukować prędkość do nowej zakładanej wartości 30 km/h, która została przyjęta z uwagi na to, że przejście znajduje się przy szkole. Punkt o likwidacji barierek może zostać odebrany krytycznie, ponieważ w swoim założeniu barierki mają poprawiać bezpieczeństwo poprzez zapobieganie wbieganiu pieszych na jezdnię. Jednak uważam, że na przejściach szkolnych należy modyfikować zachowania kierujących, aby byli świadomi, że mogą spodziewać się dzieci wchodzących na jezdnię i zachowali szczególną uwagę oraz ograniczyli prędkość.
Beneficjenci
Beneficjentami projektu będą przede wszystkim uczniowie i pracownicy SP5, ale również każda inna przechodząca tamtędy osoba.
Budowa latarni, ustawienie oznakowania, zakup i instalacja wyświetlaczy
Brak
180000,00
Całkowita wartość projektu
200000,00
Aktualny stan procedowania
operacje
#
Nazwa
Opis
Autor
Czas zdarzenia
1
Przedłożenie do urzędu
Projekt został wysłany do urzędu.
Piotr Adamski
30-04-2024, 20:02
2
Publikacja projektu
Projekt został opublikowany w systemie.
System
30-04-2024, 20:02
3
Formalna akceptacja projektu - poparcie
Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany.
System
28-05-2024, 6:42
4
Zmiana treści przez administratora
Treść projektu została zmodyfikowana przez administratora
Jakub Niewiarowski
05-07-2024, 10:04
5
Wysłano powiadomienie do autora
Wysłano powiadomienie treści: Administrator wprowadził zmiany w Twoim projekcie. Przejdź do systemu konsultacji społecznych oraz zapoznaj się ze zmianami.
Jakub Niewiarowski
05-07-2024, 10:04
6
Merytoryczna akceptacja projektu
Jakub Niewiarowski
05-07-2024, 10:04
7
Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie
Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania.