Pilski Budżet na rok 2025

Rozpoczęła się kolejna edycja Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy znowu mogą zadecydować o przeznaczeniu trzech milionów złotych. Swoje pomysły może zgłosić każdy pilanin, Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia br.

Data zakończenia: 29-12-2024

Szczegóły projektu

 

Tytuł

Pobierz plakat

Rozbudowa Pilskiej Sieci Defibrylatorów - Bezpieczne Serce na każdym osiedlu!

numer

79

kategoria

Zadania osiedlowe, Osiedle Śródmieście

Krótki opis projektu

Projekt zakłada rozbudowę Pilskiej Sieci Defibrylatorów (www.aed.pila.pl) i zainstalowanie na terenie osiedla 3 (trzech) defibrylatorów zautomatyzowanych (AED) z wbudowanym trybem pediatrycznym w specjalnych skrzynkach na wolnostojących statywach lub bezpośrednio na ścianie budynku w przypadku takiej możliwości, które będą dostępne 24/7.
Dodatkowo w ramach dostawy każdego AED zrealizowane będzie szkolenie z zakresu obsługi/eksploatacji urządzeń dla grupy 30 mieszkańców Piły (łącznie 90 osób).

Szczegółowy opis projektu

"Projekt zakłada instalację 3 (trzech) skrzynek (z podgrzewaniem, wentylacją, alarmem świetlnym, dźwiękowym oraz modułem GSM wysyłającym po otwarciu skrzynki SMS na wskazane numery służb miejskich), w których umieszczone zostaną 3 (trzy) zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne (AED) z wbudowanym trybem pediatrycznym. Skrzynki będą umieszczone na standach (statywach) lub na ścianie budynku (jeśli lokalizacja na to pozwala).
Dodatkowo w ramach realizacji zapewniony zostanie serwis przez okres 5 lat polegający na cyklicznym, corocznym przeglądzie urządzeń, systemów przechowywania oraz planowej wymianie elektrod i baterii w urządzeniach.
Dodatkowo w ramach dostawy każdego z AED zrealizowane będzie szkolenie z zakresu obsługi i eksploatacji urządzeń dla grupy do 30 mieszkańców Piły (łącznie 90 osób).
Zakładane rezultaty:
Poprzez wczesny dostęp do defibrylacji podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenie miasta.
Beneficjenci:
Mieszkańcy Piły (dorośli i dzieci) oraz pozostałe osoby przebywające na terenie miasta (turyści, osoby pracujące i uczące się w mieście).

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Niewiele osób wie, że w samej Pile stacjonują tylko 2 zespoły ratownictwa medycznego (karetki pogotowia ratunkowego).
To oznacza, że gdy oba będą zajęte czas dotarcia ratowników medycznych do osoby,
u której doszło do zatrzymania oddechu i krążenia może okazać się zbyt długi.
Szanse na jej przeżycie maleją z każdą minutą o ok. 10-12%.
Szanse te mogą być zwiększone przez świadków zdarzenia, którzy podejmą resuscytację (reanimację) przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego.
Niestety sama resuscytacja jest najczęściej niewystarczająca, gdyż nawet 7 na 10 osób
z nagłym zatrzymaniem krążenia potrzebuje dodatkowo defibrylacji*, czyli metody leczenia polegającej na przepuszczeniu przez klatkę piersiową impulsu energii elektrycznej.
W takich sytuacjach jedyną szansą dla osoby poszkodowanej jest skorzystanie z urządzenia AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego) dostępnego w przestrzeni publicznej.
To proste urządzenie, pozwala świadkowi wykonać defibrylację zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Obsługa urządzenia jest intuicyjna - instrukcje głosowe i wizualne prowadzą świadka zdarzenia przez cały proces akcji ratowniczej. Dodatkowo – jeśli AED posiada system wsparcia resuscytacji oraz system analizy uciśnięć klatki piersiowej – podpowiada i nadzoruje proces resuscytacji.
Dostęp do wczesnej defibrylacji zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców Piły oraz przebywających w mieście pozostałych osób (przeżywalność na poziomie nawet 70%).
Na ten moment na terenie Piły mamy kilkadziesiąt urządzeń AED, ale tylko kilkanaście z nich jest dostępnych całodobowo (większość pozostaje niedostępna poza godzinami otwarcia/urzędowania danego obiektu/instytucji).
Umieszczenie defibrylatora w specjalnej skrzynce, na ścianie lub na standzie (statywie) zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców jak i innych osób przebywających na terenie naszego miasta.

Beneficjenci

Mieszkańcy Piły (dorośli i dzieci) oraz pozostałe osoby przebywające na terenie miasta (turyści, osoby pracujące i uczące się w mieście).

Współautorzy

Paweł Anioł

Zarejestrowany przez

Paweł Anioł

30-04-2024, 19:16

Wysłany

30-04-2024, 19:26

Głosów poparcia

10

Lokalizacja

Wybrane w porozumieniu z UM w Pile lokalizacje uwzględniające szybki dostęp do urządzenia dla jak największej liczby mieszkańców.

Miejsce na mapie

Szerokość: 53.15047661827523

Długość: 16.733465194702152

Adres strony projektu

Brak

koszty

 

Pozycje kosztowe projektu


# Nazwa Opis Kwota
1 Zakup i instalacja urządzeń. Zakup i instalacja urządzeń zgodnie z opisem projektu. 67350,00
Całkowita wartość projektu 67350,00

Aktualny stan procedowania

 

operacje


# Nazwa Opis Autor Czas zdarzenia
1 Przedłożenie do urzędu Projekt został wysłany do urzędu. Paweł Anioł 30-04-2024, 19:26
2 Publikacja projektu Projekt został opublikowany w systemie. System 30-04-2024, 19:26
3 Formalna akceptacja projektu - poparcie Projekt uzyskał wymagane poparcie i został formalnie zaakceptowany. System 28-05-2024, 6:42
4 Merytoryczna akceptacja projektu Bartosz Mirowski 04-07-2024, 14:01
5 Zakwalifikowany do realizacji - głosowanie Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów na etapie głosowania. System 22-07-2024, 10:15

Załączniki

 

Załączniki do projektu


Brak załączników

Do góry